Trwa ładowanie...

Fizjoterapia w zespołach bólowych miednicy mniejszej u mężczyzn

"Dla pacjenta" 2019.07.30

UROSILESIA Centrum Fizjoterapii Urologicznej Ginekologicznej Proktologicznej

kontakt@urosilesia.pl

FIZJOTERAPIA W ZESPOŁACH BÓLOWYCH MIEDNICY MNIEJSZEJ U MĘŻCZYZN

Wolicka Mirosława, Burzyński Bartłomiej, Ciećka Anna, Burzyński Kamil, Zennegg-Lindert Bożena, Knapik Michalina, Kozar Joanna, Grabowska Maria, Klemenska Maria, Sołtysiak-Gibała Zuzanna, Kwiatkowska Karolina

Nierzadko zdarza się, że wizyta u fizjoterapeuty jest ostatnim elementem drogi pacjenta, który zazwyczaj już od kilku tygodni, miesięcy a nawet lat cierpi z powodu dolegliwości związanych z rejonem miednicy mniejszej. Zespół bólowy miednicy mniejszej (chronic pelvic pain syndrome-CPPS) to całe spektrum zróżnicowanych objawów: od naglących parć na mocz (częste oddawanie moczu w dzień i nocy),przez pieczenie/swędzenie w podbrzuszu, bóle krocza/podbrzusza po stosunku, bóle jąder, zatrzymanie moczu po stosunku, problemy z uzyskaniem wzwodu, aż do uczucia ciała obcego w odbycie. Według literatury, rozpoznaje się go, gdy objawy pacjenta trwają powyżej 6 miesięcy. Mężczyzna, który otrzymuje taką diagnozę zazwyczaj przeszedł już farmakoterapię zleconą przez urologa lub lekarza POZ poprzedzoną badaniem moczu i nasienia w celu wykluczenia lub potwierdzenia infekcji. Niestety bardzo często jego objawy nie znikają, a im dłużej trwają tym bardziej odciskają piętno na życiu społecznym, zawodowym i prywatnym.

Zespół bólowy miednicy mniejszej jest schorzeniem, którym powinien zająć się interdyscyplinarny zespół specjalistów, w którym znajduje się wykwalifikowany fizjoterapeuta specjalizujący się w terapii urologicznej. W przypadku wykluczenia przez urologa bakteryjnego stanu zapalnego gruczołu krokowego najczęściej przyczyną dolegliwości są zaburzenia w obrębie mięśni, nerwów i powięzi miednicy.

 W Centrum Fizjoterapii Urologicznej Ginekologicznej i Proktologicznej UROSILESIA standardem postępowania jest kompleksowa diagnostyka funkcjonalna pacjenta. Wszystko rozpoczyna się od obszernego wywiadu uwzględniającego min. opis dolegliwości, ich natężenie, rytm dobowy objawów, charakter podejmowanej aktywności fizycznej przez pacjenta w ciągu dnia pracy i w czasie wolnym. Opieramy się również na badaniach laboratoryjnych i obrazowych dostarczonych przez pacjenta. W dalszej kolejności badany jest układ ruchu. Wszystko uzupełnione jest diagnostyką USG (Pelvic Floor Sonofeedback Therapy®) mięśni dna miednicy oraz ich badaniem palpacyjnym. W ocenie napięcia mięśni dna miednicy pomocny jest również EMG biofeedback. W przypadku kwalifikacji pacjenta do fizjoterapii urologicznej tworzony jest indywidualny plan terapeutyczny. Wiodącymi metodami leczenia są: terapia manualna, neuromobilizacje nerwów oraz terapia mięśniowo-powięziowa. Wykorzystywany jest również EMG biofeedback i elektrostymulacja. Całość rehabilitacji jest szczegółowo monitorowana i w razie potrzeby konsultowana z urologiem, a jeśli zachodzi taka  konieczność modyfikowana w trakcie procesu terapeutycznego. Wszystko po to aby uzyskać jak najlepszy efekt dla pacjenta.

www.urosilesia.pl

Kontakt