"Dla pacjenta" 2019.04.23
UROSILESIA Centrum Fizjoterapii Urologicznej Ginekologicznej Proktologicznej
kontakt@urosilesia.pl
Burzyński Bartłomiej, Ciećka Anna, Burzyński Kamil, Wolicka Mirosława, Zennegg-Lindert Bożena, Knapik Michalina, Kozar Joanna, Grabowska Maria, Klemenska Maria, Sołtysiak-Gibała Zuzanna, Kwiatkowska Karolina
W przypadku rozpoznania raka gruczołu krokowego właściwe leczenie uzależnione jest od stanu klinicznego i wieku pacjenta. Jeśli mężczyźni z rakiem prostaty zostali zakwalifikowani do radykalnej prostatektomii (chirurgiczne wycięcie gruczołu krokowego) lub radioterapii (napromieniowanie gruczołu krokowego) to będą obciążeni ryzykiem wystąpienia powikłań. Literatura medyczna podaje, że u około 30-50% mężczyzn po radykalnej prostatektmii występuje nietrzymanie moczu. Nieco mniej pacjentów (10-20%) zgłasza gubienie moczu po radioterapii gruczołu krokowego.
Między innymi z tego powodu nieodzownym elementem leczenia nowotworu gruczołu krokowego jest fizjoterapia urologiczna i uroonkologiczna.
Postępowanie terapeutyczne w Centrum Fizjoterapii Urologicznej Ginekologicznej Proktologicznej UROSILESIA rozpoczyna się jeszcze przed zabiegiem wycięcia gruczołu krokowego lub radioterapią konsultacją fizjoterapeutyczną gdzie przeprowadzamy pełną diagnostykę funkcjonalną oceniającą dno miednicy. Moment, w którym przeprowadzamy takie badanie jest różny dla każdego pacjenta i uwzględnia termin przyjęcia do szpitala na zabieg. Najlepiej jeśli pacjent trafia do nas zaraz po kwalifikacji przez urologa do radykalnej prostatektomii lub onkologa do radioterapii gruczołu krokowego. W ten sposób przygotowujemy pacjenta do właściwego leczenia uroonkologicznego i wprowadzamy indywidualne postępowanie terapeutyczne. Kontynuacja fizjoterapii po radykalnej prostatektomii lub radioterapii następuje 3-4 tygodnie po zakończeniu leczenia właściwego, w najdogodniejszym momencie dla pacjenta uwzględniając jego stan kliniczny i moment usunięcia cewnika z pęcherza. W procesie fizjoterapii urologicznej jako jedyni w Polsce wykorzystujemy Pelvic Floor Sonofeedback Therapy® (kontrola pracy mięśni dna miednicy w obrazie USG), EMG biofeedback (kontrola pracy mięśni dna miednicy w obrazie elektromiograficznym z użyciem elektrody doodbytniczej) oraz inne techniki umożliwiające odpowiednią pracę mięśni dna miednicy. Zwracamy uwagę pacjentom aby unikali napięcia mięśni brzucha, pośladków i mięśni nóg. Natomiast pod kontrolą Elektromiografu oraz USG pacjenci uczeni są odpowiedniego napięcia mięśni dna miednicy w sposób fazowy (szybki, krótki skurcz) i toniczny (wolny, długi skurcz). Liczbę powtórzeń, czas trwania skurczu dobieramy indywidualnie dla każdego pacjenta. Ponad 90% pacjentów po tak przeprowadzonej fizjoterapii w UROSILESIA zgłasza poprawę w zakresie trzymania moczu. Rehabilitacja po usunięciu prostaty lub w przypadku radioterapii prostaty w UROSILESIA składa się z trzech etapów. Pierwszy przedzabiegowy z kontrolą pracy mięśni dna miednicy przez fizjoterapeutę przy użyciu USG i EMG, drugi wczesny pozabiegowy z kontrolą pracy mięśni dna miednicy przez fizjoterapeutę przy użyciu USG i EMG i późny pozabiegowy w warunkach domowych z okresową kontrolą pracy mięśni dna miednicy w gabinecie gdzie fizjoterapeuta używa USG i EMG. Duża wiedza, zaangażowanie, doświadczenie w pracy z pacjentem, kontakty międzynarodowe, rozwój naukowy Zespołu Urosilesia gwarantuje najlepsze standardy postepowania w zakresie fizjoterapii urologicznej i uroonkologicznej.
Artykuł powstał we współpracy z Movember Polska.
www.urosilesia.pl | www.movember.org.pl |