Trwa ładowanie...

Fizjoterapia w Endometriozie

"Dla pacjenta" 2019.09.16

UROSILESIA Centrum Fizjoterapii Urologicznej Ginekologicznej Proktologicznej

kontakt@urosilesia.pl

Fizjoterapia w Endometriozie

Grabowska Maria, Burzyński Bartłomiej, Ciećka Anna, Burzyński Kamil, Wolicka Mirosława, Zennegg-Lindert Bożena, Knapik Michalina, Kozar Joanna, Klemenska Maria, Sołtysiak-Gibała Zuzanna, Kwiatkowska Karolina

Endometrioza jest schorzeniem, w którym komórki o podobnej budowie do tych, z których zbudowana jest macica, pojawiają się w innych miejscach wewnątrz organizmu. Głównymi objawami choroby są bolesne miesiączki i owulacje, nieregularne okresy, niepłodność, zapalenia pęcherza, czy też objawy podobne do zespołu jelita drażliwego. 

Nie ma dwóch takich samych przypadków. Chroniczny ból, który towarzyszy najczęściej schorzeniu, utrudnia normalne, codzienne funkcjonowanie. Najczęściej przypomina bóle kręgosłupa o charakterze rwy kulszowej, kamicy nerkowej lub bóle w okolicy klatki piersiowej,

Ze strony układu moczowego najczęściej występującymi objawami są częste i bolesne oddawanie moczu. 

Przyczyna endometriozy jest dotąd nieznana, podobnie jak nie ma jednego właściwego leczenia. Terapia skupia się przede wszystkim na zmniejszaniu objawów, szczególnie bólu. 

Leczenie powinno być kompleksowe i obejmować współpracę wielu specjalistów m.in. lekarza, fizjoterapeuty, dietetyka. 

Wizyta w Centrum Fizjoterapii Urologicznej Ginekologicznej Proktologicznej UROSILESIA rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu, oceny postawy ciała, badania palpacyjnego w celu określenia ruchomości poszczególnych tkanek, badania USG (Pelvic Floor Sonofeedback Therapy®) EMG (elektromiografii) mięśni dna miednicy.

Następnie ustalamy plan terapii, w celu poprawy jakości życia pacjentki. Długo występujące dolegliwości bólowe wywołują zmiany w prawidłowych wzorcach ruchowych, elastyczności tkanek oraz generują zastoje płynowe w miednicy. W związku z tym skupiamy się na przywróceniu maksymalnej ruchomości tkankom, poprawie przepływów płynów w obszarze miednicy, przywróceniu prawidłowego toru oddechowego, oraz prawidłowej postawy ciała. Praca z pacjentką, chorującą na endometriozę opiera się przede wszystkim na terapii manualnej, przywróceniu prawidłowej pracy mięśni dna miednicy zarówno w obrazie USG, jak i EMG. Leczenie ma charakter interdyscyplinarny i powinno być monitorowane, a w razie konieczności konsultowane z innymi specjalistami.

www.urosilesia.pl

Kontakt