"Dla pacjenta" 2019.11.06
UROSILESIA Centrum Fizjoterapii Urologicznej Ginekologicznej Proktologicznej
kontakt@urosilesia.pl
Michalina Knapik, Burzyński Bartłomiej, Wolicka Mirosława, Grabowska Maria, Klemenska Maria, Kozar Joanna, Ciećka Anna, Burzyński Kamil, Zennegg-Lindert Bożena, Kwiatkowska Karolina, Sołtysiak-Gibała Zuzanna
Pochwica to określenie, które generuje wśród pacjentek pytania sugerujące, iż jest to rzadko spotykana dolegliwość mięśni dna miednicy. Tymczasem, razem z dyspareunią (nawracający lub utrzymujący się ból w okolicy narządów płciowych mający związek ze stosunkiem seksualnym),pochwica stanowi powszechnie wstępujący problem, z którym borykają się kobiety w różnym wieku.
W przebiegu pochwicy dochodzi do nawracającego lub utrzymującego się mimowolnego skurczu zewnętrznej części pochwy, który w efekcie utrudnia penetrację (stosunek seksualny). Objawom fizykalnym zwyczajowo towarzyszą zaburzenia psychiczne. Fakt ten powoduje, iż schorzenie dotyczące początkowo wyłącznie mięśni, w większości przypadków przekształca się także w problem natury osobistej obniżając jakość życia.
Przyczyny pochwicy podzielić możemy na pierwotne oraz wtórne. Pierwsze z nich nierzadko wiążą się z lękiem przed pierwszym stosunkiem, zaburzeniami psychicznymi lub początkowo negatywnym nastawieniem do zbliżenia. Czynniki wtórne natomiast pojawiają się u kobiet współżyjących wcześniej seksualnie, u których w przebiegu różnego rodzaju chorób mięśnie dna miednicy zaczęły wykazywać patologiczne napięcie.
Ze względu na nasilenie objawów rozróżniamy 4-stopniową skalę Lamonta dotyczącą zaawansowania pochwicy. W przypadku umiarkowanego lub łagodnego przebiegu choroby wskazane jest leczenie zachowawcze, którego istotnym elementem jest fizjoterapia mięśni dna miednicy. W postaci o wysokiej intensywności objawów leczenie zachowawcze łączone jest z podaniem toksyny botulinowej lub leczeniem operacyjnym.
W Centrum Fizjoterapii Urosilesia prowadzimy profesjonalną diagnostykę oraz terapię zaburzeń napięcia mięśniowego w obrębie dna miednicy. W przypadku pochwicy postępowanie terapeutyczne ukierunkowane jest na obniżenie napięcia mięśniowego i przywrócenie swobodnej pracy mięśniowej. Techniki wykorzystywane podczas pracy z pacjentem to: terapia manualna mięśni dna miednicy, EMG Biofeedback, Pevic Floor Sonofeedback Therapy®. Odpowiednie dostosowanie opisanych metod leczenia do konkretnego przypadku klinicznego pozwala na stopniowe zmniejszanie dolegliwości, aż do całkowitego ich wyeliminowania.
Należy zaznaczyć, że w procesie fizjoterapeutycznym ważną rolę odgrywają także czynniki psychologiczne. W związku z tym, w niektórych przypadkach zalecana jest konsultacja u specjalisty, który zapewni pacjentowi wsparcie psychologiczne umożliwiające efektywne prowadzenie terapii.