"Dla pacjenta" 2019.10.07
UROSILESIA Centrum Fizjoterapii Urologicznej Ginekologicznej Proktologicznej
kontakt@urosilesia.pl
Knapik Michalina, Burzyński Bartłomiej, Ciećka Anna, Burzyński Kamil, Wolicka Mirosława, Zennegg-Lindert Bożena, Kozar Joanna, Grabowska Maria, Klemenska Maria, Sołtysiak-Gibała Zuzanna, Kwiatkowska Karolina
Już w latach 90-tych w literaturze dotyczącej nietrzymania moczu zaczęły pojawiać się informacje na temat wykonywania zabiegu beznapięciowego zakładania taśm podcewkowych. Od tego czasu zabiegi te zyskały dużą popularność w zakresie operacyjnego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu.
Warto zaznaczyć, że leczeniem pierwszorzutowym zaburzeń mikcji różnych postaci (wysiłkowe nietrzymanie moczu, nietrzymanie moczu z parcia, mieszane nietrzymanie moczu) jest leczenie zachowawcze czyli fizjoterapia. Taśmy TVT (Tension-free Vaginal Tape),TOT (Trans-Obturator Tape) lub IVS (Intravaginal Sling) mogą być stosowane tylko w wysiłkowym nietrzymaniu moczu u pacjentek, którym leczenie zachowawcze nie przyniosło poprawy.
W przypadku kwalifikacji pacjentki do zabiegu założenia taśmy polipropylenowej, poza wykonaniem badania ogólnego moczu, badania urodynamicznego oraz USG brzucha, zaleca się również fizjoterapię uroginekologiczną polegającą na ćwiczeniach mięśni dna miednicy w celu poprawy ich dynamiki oraz zwiększenia siły przepony moczowo-płciowej. Działanie to zapewnia właściwą pracę struktur mięśniowych, która niezbędna jest do prawidłowego funkcjonowania planowanej taśmy. Wyłącznie dynamiczne ruchy cewki moczowej, podczas kaszlu lub kichania, zapewniają możliwość aktywnego podparcia jej poprzez umieszczoną podcewkowo taśmę, co w efekcie daje trzymanie moczu. Należy jednak pamiętać, że taśma w żaden sposób nie poprawia pracy mięśni dna miednicy. Z tego powodu tak istotna jest fizjoterapia, która przywraca właściwą ich pracę.
W Centrum Fizjoterapii Urosilesia prowadzimy fizjoterapię przygotowującą pacjentki do zabiegu założenia taśmy TVT lub TOT. W naszych placówkach Panie otrzymują profesjonalną pomoc oraz instrukcję pozwalającą na efektywną naukę ćwiczeń mięśni dna miednicy. Dzięki obserwacji ultrasonograficznej (Pelvic Floor Sonofeedback Therapy®) oraz pracy w oparciu o EMG Biobeedback możliwa jest systematyczna kontrola wykonywanych skurczów oraz ich ciągłe doskonalenie. Po osiągnięciu efektu w postaci prawidłowo wykonywanych ćwiczeń, zaleca się ich systematyczne powtarzanie w warunkach domowych w celu przygotowania do planowanego zabiegu. Trzy tygodnie po założeniu taśmy TVT lub TOT następuje kontrola fizjoterapeutyczna weryfikująca pracę mięśni dna miednicy. Takie postępowanie zwiększa szansę powodzenia zabiegu i poprawy jakości życia pacjentki.