Trwa ładowanie...

Kulki gejszy - czy warto?

"Dla pacjenta" 2019.11.04

UROSILESIA Centrum Fizjoterapii Urologicznej Ginekologicznej Proktologicznej

kontakt@urosilesia.pl

Kulki gejszy - czy warto?

Burzyński Bartłomiej, Knapik Michalina, Wolicka Mirosława, Grabowska Maria, Klemenska Maria, Kozar Joanna, Ciećka Anna, Burzyński Kamil, Zennegg-Lindert Bożena, Kwiatkowska Karolina, Sołtysiak-Gibała Zuzanna 

To dwie małe kulki połączone ze sobą sznureczkiem. Obecnie najczęściej wykonane są z silikonu, chociaż zdarzają się z innych materiałów. Prawdopodobnie pojawiły się około IV wieku w Azji. W dzisiejszych czasach zyskują na popularności ponieważ zalecane są w przypadku nietrzymania moczu i w osłabieniu mięśni dna miednicy. Wykorzystywane są również w celu urozmaicenia życia seksualnego. 

Odnosząc się do wyżej wymienionych wskazań jako Zespół UROSILESIA chcieliśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych faktów. 

Kulki gejszy zakładane są dopochwowo i zaleca się ich noszenie podczas codziennych czynności, także w trakcie biegu, tańca lub zajęć fitness. Teoretycznie ma to powodować napięcie mięśni dna miednicy przez co kulki nie powinny wypadać z pochwy, to z kolei ma świadczyć o prawidłowej pracy mięśniowej. Pamiętać natomiast należy, że dno miednicy zbudowane jest z mięśni poprzecznie prążkowanych, które możemy napinać świadomie. Część z nich pracuje fazowo (szybko, krótko, mocno), a inna część tonicznie (wolno, długo, słabo) ale wszystkie potrzebują odpowiedniej fazy rozluźnienia czyli odpoczynku. Bez niego nie są wstanie dobrze spełniać swoich funkcji takich jak podpór narządów miednicy mniejszej, kontrola trzymania moczu czy utrzymanie wysokiej jakości życia seksualnego. Ciągłe ich napięcie tak jak to ma miejsce przy założeniu do pochwy kulek gejszy nie powoduje zwiększenia siły i poprawy pracy, a wręcz przeciwnie przez wzmożone napięcie powoduje ich degenerację, osłabienie, gorsze ukrwienie. Dodatkowo przy stałym napięciu mięśni dna miednicy dochodzi do zaburzenia wzorców ruchowych w obrębie kompleksu lędźwiowo-miedniczno-biodrowego czyli mięśnie dna miednicy, brzucha i pleców nie są wstanie zachowywać się prawidłowo. Nie ma między nimi odpowiedniej współpracy, która jest bardzo ważna. Przy niewydolności i zmęczeniu mięśni dna miednicy dochodzi do kompensacji w postaci wzmożonego napięcia powłok brzusznych co jest niekorzystne. Pomijając wyżej opisany fakt odpowiedniego czasu napięcia i niezbędnego rozluźnienia mięśni dna miednicy należy pamiętać, że utrzymanie kulek gejszy w pochwie nie zawsze będzie wiązało się z prawidłowym ruchem mięśni dna miednicy. Za taki uważamy odpowiednią ich elewację (podniesienie) bez stabilizacji obwodowej czyli napięcie mięśni dna miednicy bez pracy pośladków, nóg i brzucha.

Chcemy się też jednoznacznie wypowiedzieć na temat kulek gejszy, które wykorzystywane są w przygotowaniu kobiet do porodu. Opierając się na naszych doświadczeniach uważamy, że nie jest to dobre rozwiązanie. Kobiety przed porodem powinny zadbać o odpowiednią relaksację dna miednicy. W takim przypadku pomocny może być fizjoterapeuta, który wykona masaż krocza lub przeprowadzi odpowiednie ćwiczenia. Należy pamiętać, że nie wolno generować wzmożonego, patologicznego napięcia mięśni dna miednicy tak jak to ma miejsce przy użyciu kulek gejszy. Natomiast po porodzie między 5-6 tygodniem zachęcamy panie do konsultacji fizjoterapeutycznej celem profesjonalnej oceny dna miednicy i powłok brzusznych.

Jednoznacznie, wyraźnie podkreślamy, że nie zalecamy kulek gejszy jako sposobu ćwiczeń mięśni dna miednicy. Zwracamy uwagę, że tylko odpowiednio przeprowadzona diagnostyka funkcjonalna(badanie podmiotowe, badanie przedmiotowe, ultrasonografia dna miednicy-Pelvic Floor Sonofeedbac Therapy®, elektromiografia) pozwala przygotować indywidualny program fizjoterapeutyczny wzmacniający mięśnie dna miednicy, który uwzględnia stan kliniczny pacjentki

Nie mamy natomiast nic przeciwko aby kulki gejszy wykorzystywać w celu urozmaicenia życia seksualnego. 

Kontakt