Trwa ładowanie...

Pessaroterapia w fizjoterapii uroginekologicznej

"Dla pacjenta" 2020.09.11

UROSILESIA Centrum Fizjoterapii Urologicznej Ginekologicznej Proktologicznej

kontakt@urosilesia.pl

Pessaroterapia w fizjoterapii uroginekologicznej 

Klemenska Maria, Burzyński Bartłomiej, Michalina Knapik, Kozar Joanna, Grabowska Maria, Wolicka Mirosława, Ciećka Anna, Burzyński Kamil, Zennegg-Lindert Bożena, Kwiatkowska Karolina, Sołtysiak-Gibała Zuzanna

Pessaroterapia jest nieinwazyjną, zachowawczą metodą leczenia kobiet z zaburzeniami statyki dna miednicy. Cechuje ją duża skuteczność oraz dobra tolerancja przez pacjentki. Stosowana jest w przypadku obniżenia i wypadania narządów miednicy mniejszej oraz nietrzymania moczu u starszych pacjentek. Kobiety, u których planowana jest w przyszłości operacja z powodu zaburzeń statyki dna miednicy, mogą skorzystać z pessaroterapii jako czasowej korekcji wypadania narządów. Pessary stanowią uzupełnienie procesu fizjoterapii czyli leczenia zachowawczego, które jest pierwszorzutowe w przypadku nietrzymania moczu i zaburzeń statyki dna miednicy.

Pessaroterapia opiera się na mechanicznym wsparciu wypadających narządów przez specjalne wkładki, umieszczane głęboko w pochwie. Wykonane są one z antyseptycznego silikonu, aby wyeliminować ryzyko zakażenia podczas użytkowania. Mogą mieć różne kształty i rozmiary. Pessary dobiera się zawsze indywidualnie, zależnie od uwarunkowań anatomicznych pacjentki oraz jej dolegliwości. 

Bardzo ważna jest mała inwazyjność tej metody i brak powikłań charakterystycznych dla farmakoterapii czy zabiegów chirurgicznych. Ich zaletą jest też to, że można je stosować tylko w sytuacjach, gdy jest to niezbędne, np. tylko w dzień, lub na czas uprawiania sportu. Metodę tą cechuje niewielka ingerencja w organizm i łatwość stosowania. Ponadto pacjentka nie odczuwa obecności pessara. Równie ważny jest aspekt ekonomiczny, wkładki są stosunkowo tanie.

Pessary, stosowane w obniżeniu narządu rodnego, mają za zadanie jego podtrzymanie, opierając się o tkanki miękkie dna miednicy. W Centrum Urosilesia właściwy dobór pessarów opiera się na dokładnej diagnostyce funkcjonalnej dna miednicy, z użyciem między innymi ultrasonografii-USG (Pelvic Floor Sonofeedback Therapy®), badania per vaginum, badania per rectum oraz innych metod zależnych od stanu klinicznego pacjentki. Pessary stosujemy jako monoterapię lub w połączeniu z fizjoterapią przygotowując indywidualny program terapeutyczny dla naszych pacjentek.

Kontakt