Trwa ładowanie...

Zaburzenia erekcji po radykalnej prostatektomii

"Dla pacjenta" 2025.07.07

UROSILESIA Centrum Fizjoterapii Urologicznej Ginekologicznej Proktologicznej

kontakt@urosilesia.pl

FIZJOTERAPIA W ZABURZENIACH EREKCJI PO RADYKALNEJ PROSTATEKTOMII

Bartłomiej Burzyński, Kamil Burzyński, Karolina Kwiatkowska, Anna Ciećka, Michalina Knapik

Zaburzenia erekcji po radykalnej prostatektomii (RP – usunięcie gruczołu krokowego z powodu raka prostaty) to oprócz nietrzymania moczu główne powikłanie, które może znacząco wpływać na jakość życia pacjenta.

Częstość występowania i stopień nasilenia objawów zależy od wielu czynników takich jak wiek pacjenta, jakości wzwodu przed radykalną prostatektomią, techniki operacyjnej (dostęp otwarty, laparoskopia, operacja w asyście robota chirurgicznego),istotne jest również zachowanie w trakcie operacji jednostronne lub obustronne pęczków naczynio-nerwowych co zwiększa szansę na sukces fizjoterapii zaburzeń erekcji. 

W trakcie zabiegu usunięcia prostaty dochodzi do uszkodzenia struktur odpowiedzialnych za wzwód takich jak:

  • nerwy erekcyjne (upośledzenie obwodowego układu nerwowego)
  • naczynia krwionośne prącia (upośledzenie funkcji naczyń krwionośnych)
  • struktury mięśniowe (uszkodzenie tkanki mięśniowej)

Istotnym elementem całościowego procesu terapeutycznego jest konsultacja fizjoterapeutyczna jeszcze przed usunięciem prostaty, która pozwoli ocenić czynnościowo elementy istotne dla późniejszego postępowania terapeutycznego w celu odzyskania wzwodu po radykalnej prostatektomii.

Rehabilitacja powinna rozpocząć się jeden miesiąc po zabiegu usunięcia prostaty i obejmuje ona różne postępowanie zależne od stanu klinicznego pacjnta. 

W ramach UROSILESIA prowadzimy profesjonalną fizjoterapię zaburzeń erekcji po zabiegu radykalnej prostatektomii w oparciu o własne doświadczenia kliniczne w pracy z pacjentami oraz międzynarodowe wytyczne towarzystw naukowych.

Postępowanie terapeutyczne obejmuje:

  • radiofrekwencję (TECAR)
  • falę uderzeniową (Li-ESWT z ang. Low-intensity Extracorporeal Shock Wave Therapy) 
  • ćw. mięśni dna miednicy (EMG lub USG)

Zaleca sie również regularne próby aktyności seksualnej, wspomaganie farmakologiczne (Inhibitory PDE5),cierpliwość i wsparcie psychologiczne (dla pacjenta i partnerki).

Kontakt