Trwa ładowanie...

Fizjoterapia urologiczna dzieci

Wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNTM)

Objawy

Zwykle dochodzi do wycieku moczu u nastolatek uprawiających sport z elementami biegu, skoków czy uderzenia z dużą siłą o podłoże. Kolejna sytuacja sprzyjająca gubieniu moczu to śmiech i chichotanie.

Przyczyny

Przyczyną takiego stanu rzeczy może być nieprawidłowa praca zwieraczy cewki moczowej połączona z niestabilnością wyperacza. Dodatkowo mogą występować zaburzenia funkcjonalne w obrębie głębokiego cylindra kompleksu lędźwiowo-miedniczno- biodrowego. 


Zespół parć naglących (OAB)

Charakterystyka schorzenia

U podłoża zaburzeń leży nadreaktywność wypieracza obserwowana podczas gromadzenia moczu. Natomiast samemu popuszczaniu moczu towarzyszą parcia naglące połączone z zachowaniami obronnymi dziecka takimi jak kucanie, krzyżowanie nóg, mające na celu zahamowanie lub zmniejszenie wycieku moczu. W przypadku wyżej wymienionej dysfunkcji nie zawsze jednak dochodzi do gubienia moczu. Czasami pojawiają się objawy bólowe w podbrzuszu spowodowane skurczem wypieracza. Dodatkowo może wystąpić częste oddawanie moczu lub zaparcia. Dolegliwości wstępują w dzień z możliwością narastania po południu ale mogą pojawić się również w nocy.


Moczenie dzienne i nocne

Charakterystyka schorzenia

Jest to normalne oddawanie moczu w nieodpowiednim czasie lub mimowolne oddawanie moczu w okolicznościach nieakceptowanych społecznie. Ze względu na porę wyróżniono moczenie nocne lub dzienne. Cechą charakterystyczna jest kompletne opróżnienie pęcherza bez cech wskazujących na jego dysfunkcję

Kontakt