Trwa ładowanie...

Fizjoterapia urologiczna

Fizjoterapia w nietrzymaniu moczu po prostatektomii radykalnej

(rehabilitacja po wycięciu prostaty)

Charakterystyka zabiegu

W przypadku pacjentów u których wykryto nowotwór gruczołu krokowego wykonuje się całkowite usunięcie prostaty (gruczołu krokowego) wraz z pęcherzykami nasiennymi. Operację tę przeprowadza się najczęściej z dostępu przezbrzusznego. Podczas zabiegu przez cięcie w podbrzuszu usuwa się jednocześnie części węzłów chłonnych, aby wykluczyć lub wykryć rozsiew komórek nowotworowych w układzie limfatycznym. Na koniec pęcherz moczowy łączony jest z cewką moczową poprzez zespolenie pęcherzowo-cewkowe. Powikłaniami pooperacyjnymi po radykalnej prostatektomii mogą być: nietrzymanie moczu oraz zaburzenia erekcji.

Fizjoterapia po wycięciu prostaty

Rehabilitacja w przypadku raka prostaty w Centrum UROSILESIA zaczyna się jeszcze przed zabiegiem usunięcia prostaty kiedy pacjent jest przygotowywany do zabiegu. Rehabilitacja urologiczna wymaga dużej wiedzy i doświadczenia od prowadzacego fizjoterapeuty ale też odpowiednio wyposażonego gabinetu w aparat USG i aparat EMG biofeedback.


Fizjoterapia w nietrzymaniu moczu po elektroresekcji stercza (TURP)

Charakterystyka zabiegu

To zabieg endoskopowy przeprowadzany w leczeniu łagodnego przerostu gruczołu krokowego (prostaty). Polega na wycięciu nadmiaru stercza zmniejszając jego ucisk na cewkę moczową co ułatwia opróżnianie pęcherza. Wykonuje się go poprzez wprowadzenie specjalnego urządzenia (resektoskopu) przez cewkę moczową. Uzyskany w ten sposób materiał oddany jest do badania histopatologicznego. Powikłaniami po zabiegu mogą być nietrzymanie moczu, wytrysk wsteczny, zaburzenia erekcji.


Fizjoterapia w nadreaktywności pęcherza moczowego (OAB)

Charakterystyka schorzenia nadreaktywności pęcherza moczowego

W przypadku mężczyzn pęcherz nadreaktywny może mieć charakter idiopatyczny (bez ustalonej przyczyny) lub też wystąpić po operacji w obrębie dolnych dróg moczowych, np. po elektroresekcji prostaty. Może również pojawić się jako odpowiedź pęcherza na przeszkodę w postaci gruczolaka stercza dla odpływu moczu oraz w wyniku schorzeń neurologicznych, np. choroby Parkinsona, stwardnienia rozsianego, udaru mózgu, urazu rdzenia kręgowego, dyskopatii lędźwiowo-krzyżowej, a nawet zaburzeń funkcjonowania mięśni w obrębie kompleksu lędźwiowo-miedniczno-biodrowego.

Fizjoterapia nadreaktywności pęcherza moczowego

Rehabilitacja pęcherza nadreaktywnego (OAB) obejmuje terapię manualną per rectum, elektrostymulacje pęcherza moczowego, EMG biofeedback mięśni dna miednicy. Musi być oczywiście poprzedzona diagnostyką funkcjonalną z oceną wypełnienia pęchreza przed mikcja i oceną zalegania moczu po mikcji. 


Fizjoterapia w bólach miednicy mniejszej

(prostatodynia, prostatitis, bóle krocza, bóle jąder)

Objawy

Cechą charakterystyczną zespołów bólowych miednicy mniejszej u mężczyzn jest ból zlokalizowany w okolicach krocza, w okolicy krzyżowo-lędźwiowej, nadłonowej, wewnętrznej części ud. Dodatkowo może wystąpić brak pełnego wzwodu, częste oddawanie moczu, pieczenie w cewce moczowej, przedwczesny wytrysk nasienia, bóle po wytrysku nasienia, obecność krwi w nasieniu (hematospermia).

Przyczyny

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy mogą być zaburzenia mięśniowe w obrębie kompleksu lędźwiowo-miedniczno-biodrowego. Powodują one zwiększony opór w cewce moczowej powstały w wyniku skurczu zwieracza zewnętrznego cewki moczowej co skutkuje odpływem moczu z cewki sterczowej do kanalików sterczowych. Dochodzi wówczas do tzw. chemicznego podrażnienia tkanki stercza.

Fizjoterapia w bólach miednicy

Fizjoterapia w bólach miednicy u mężczyzn (prostatodynia, prostatitis) wymaga szczegółowej diagnostyki funkcjonalnej z wykorzystaniem ultrasonografu (aparatu USG) i badania per rectum. Istotna jest współpraca z urologiem oraz interdyscyplinarne podejście do problemu pacjenta. 

Kontakt