Trwa ładowanie...

Rehabilitacja poporodowa

Rehabilitacja poporodowa

Rehabilitacja poporodowa nie powinna ograniczać się tylko do leczenia występującego już problemu, ale powinna być głównym sposobem jego zapobiegania. Dlatego odgrywa ona istotną rolę w profilaktyce pierwotnej.

Program Reedukacji Poporodowej w Centrum Fizjoterapii Urologicznej, Ginekologicznej, Proktologicznej UROSILESIA skierowany jest do mam, rozpoczyna się ok. 4-6 tygodnia po porodzie, gdy reguluje się gospodarka hormonalna i poprawia się jakość układu mięśniowo-ścięgnistego. Jest to właściwy moment na zintensyfikowaną pracę mięśni dna miednicy pamiętając, że opiera się ona nie tylko na synergizmach, ale bardzo ważne jest świadome i czynne napinanie mięśni w celu ich wzmocnienia. Indywidualny program przygotowany jest na podstawie diagnostyki funkcjonalnej oraz stanu klinicznego pacjentki.

Obejmuje PF - sonofeedback therapy, EMG biofeedback, elektrostymulację, ćwiczenia mięśni dna miednicy pod warunkiem prawidłowego ich wykonywania co jest na bieżąco weryfikowane. Wdrożenie takiego postępowania chroni pacjentkę (młodą mamę) przed nietrzymaniem moczu, dolegliwościami bólowymi miednicy mniejszej oraz zwiększa satysfakcję z życia seksualnego.

Ważnym elementem rehabilitacji po porodzie jest budowanie prawidłowego napięcia mięśni kompleksu lędźwiowo-miedniczno-biodrowego. Jego właściwe funkcjonowanie zapewnia prawidłowe ustawienie miednicy, chroni przed dolegliwościami bólowymi odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, wpływa na prace mięśni brzucha co jest istotne w problemie rozejścia mięśni prostych brzucha.

Reedukacja poporodowa:

Diagnostyka funkcjonalna

Fizjoterapeutyczna ocena pacjentki po porodzie w Centrum Urosilesia zaczyna się między 4-6 tygodniem od porodu, najczęściej po połogu. Zawiera obszerny wywiad, badanie przedmiotowe, badanie per vaginum (badanie dopochwowe),ultrasonograficzną ocenę struktur dna miednicy, USG powłok brzusznych celem oceny rozejścia mięśni prostych brzucha. Na jej podstawie pacjentka kwalifikowana jest do indywidualnej terapii.

Fizjoterapia

Fizjoterapia poporodowa jest zawsze planowana na podstawie diagnostyki funkcjonalnej prowadzonej w standardach ICF (Międzynarodowa Klasyfikacja Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia). Przed rozpoczęciem terapii fizjoterapeuta musi wiedzieć jaka struktura jest uszkodzona w obrębie mięśni dna miednicy, jaka funkcja w związku z tym jest wyłączona i czego pacjentka nie może przez to robić na co dzień. W celach terapeutycznych wykorzystujemy terapię manualną, USG (Pelvic Floor Sonofeedback Therapy®), EMG biofeedback statyczny, EMG biofeedback dynamiczny, elektrostymulację. Celem takiego postępowania jest powrót do prawidłowej pracy mięśni dna miednicy i przywrócenie prawidłowej sylwetki ciała.

Aktywność fizyczna

Po zakończonej fizjoterapii nieodzownym elementem REEDUKACJI POPORODOWEJ jest powrót do aktywności fizycznej. W tym celu trenerzy personalni współpracujący z Centrum Urosilesia przygotowali specjalne treningi medyczne uwzględniające stan kliniczny pacjentki. Takie postępowanie pozwoli utrwalić prawidłowy wzorzec napięcia mięśni dna miednicy w korelacji z pracą mięśni brzucha oraz całego ciała. Powstałe w ten sposób odpowiednie wzorce ruchowe chronią pacjentki przed generowaniem zaburzeń ze strony dna miednicy.

Kontakt